Vzácný výpadek Googlu, nebo se jedná o rozsáhlý útok?

Dnes 22.11.2016 okolo 19:15 z ničehonic výpadek internetu. Asi deset minut jsem tomu nedával nějakou zvýšenou pozornost, ale poté jsem si všiml, že mi některé služby fungují. Do toho mi začali psát kolegové, jestli mi jede internet, tak jsemzačal zjištovat více.
Jako jeden z miliónů mám DNS nastaveny na Google jako ty nejspolehlivější a kdo by čekal, že i ty jednou vypadnou na tak dlouho… Prohodil jsem si DNS na výchozí a vše naběhlo.
… Vše až na všechny služby Googlu. Výpadek byl větší než jsem si myslel, protože o tom na twitteru začalo být docela pozdvižení. Na facebooku dlouhosáhlé diskuze, wedos nabízející slevové kupony #blackoutCR na twitteru.

 

Aktualizováno 20:00
Na facebooku se někdo ze srandy zmínil o tom, že s takovou za chvíli vypadne i seznam. No vtip to moc nebyl, protože do 10 minut začaly výpadky z přetížení i tam.
Zjevně se ani na Seznamu nepočítá s tolika lidmi, kteří ho použijí jako fallback řešení pro hledání.

Aktualizováno 20:15
Ze spousty stran se začíná proslýchat, že by mohlo jít o útok. On taky takový výpadek není jen tak. A v poslední době by nešlo ani o výjimečnou událost.

Zatím nic není jisté. Zjistíme pro Vás více.

Aktualizováno 20:55
Údajně se jednalo o výpadek DNS serverů. Stále čekáme na vyjádřeni od Google, nicméně pravděpodobně Vám již služby mohou fungovat. Tuzemští poskytovatelé internetvých služeb začali přesměrovávat na zahraniční servery Google, které jsou bez výpadku, proto je již možné u některých Google používat.

 

Výpadek se týkal i zahraničí. Dle serveru downdetector.com šlo i o část Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska či Slovinska.

O útok se nejednalo

Dle nejnovějších zpráv za výpadek mohla technická chyba. Opravit se ji podařilo až v pozdních nočních hodinách, naštěstí jak jsem již psal, u většiny byly služby obnoveny cca po hodině, díky rychlé práci poskytovatelů internetu a vašich operátorů.
Bližší specifikace technické chyby zatím nejsou známy.

Napsat komentář