Jak upravit systémové soubory v Linuxu

Jak jednoduše upravit Linuxové systémové soubory, když to nejde přes normální složku? Jednoduše, otevřeme si okno pro úpravu systémových souborů. Stačí nám 2 minuty v Linuxovém terminálu.

Klasicky si otevřeme terminál, a zadáme jeden z těchto kódů, a to podle toho, jaký máme Linuxový systém. My máme Ubuntu, a proto zadáme první kód. Terminál nám možná vyhodí odpověď, že nemáme nainstalovaný potřebný software, ale to vůbec nevadí, není v tom žádný problém.

Jednoduše nám vypíše i skript který máme zapsat do terminálu pro stažení softwaru. Ten zadáme a jen počkáme, než se dostahuje. Pokud se nás pak systém zeptá ještě na instalaci a dá nám na výběr napsat Y nebo N, napíšeme Y – jakožto Yea (ano).

nstalováno a je v pořádku. Stačí tedy opět zadat první skript, který jsme psali na začátku a po vyžádání vepsat do kolonky své heslo, pokud nějaké máme. Pokud ne, nebude nutné nic zadávat. Linux nám nyní otevřel nové okno, ve kterém lze upravovat, nahrazovat, přesouvat nebo mazat systémové soubory.

Kódy se zadávají bez uvozovek [„“]

GNOME – Ubuntu „gksudo nautilus“

KDE – Kubuntu „kdesu konqueror“

XFCE – Xubuntu „gksudo thunar“

Terminál hlásí: „gksu“ není nainstalován.

To vůbec nevadí.. gksudo nainstalujeme pomocí jednoduchého příkazu:

sudo apt-get install gksu

Instalaci popřípadě doplníme heslem, pokud budeme vyzváni, a na požádání terminálu také napíšeme písmeno „y“ – yes = ano [ptá se, chceme-li pokračovat v instalaci]. Terminál nám nainstaluje gksu a my můžeme pokračovat v předchozím zadání..

3 komentáře: „Jak upravit systémové soubory v Linuxu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *