Repasované servery? Jsou levné, výkonné a spolehlivé

Ceny výpočetní techniky se sice s dobou před patnácti, dvaceti lety nedají vůbec srovnávat, ale přesto může nákup nového „železa“ udělat pořádný vichr v peněžence či na firemním účtu – zejména pak v případě většího počtu serverů. Nabízí se však jednoduchá možnost, jak ušetřit nemalou částku a přitom nijak výrazně neslevit z nároků na výkon a spolehlivost. Stačí navštívit specializovaný bazar a pořídit si repasované servery.

Co je to repasovaný server?

Repasovaný server sice není nový, ale rozhodně nemá nejlepší léta za sebou. Jedná se o výpočetní techniku, kterou již někdo používal a následně vyřadil (obvykle z důvodu výměny za nový hardware). Aby se mohl vrátit zpět do oběhu, musí ho zkontrolovat technik, který jednotlivé komponenty vyčistí a v případě poškození vymění za nové.

Bazar serverů nabízí repasované servery v podobě tzv. barebonů – částečně smontovaných platforem či nesmontovaných kitů, které si mohou zákaznici přizpůsobit dle potřeby (tzn. vybrat velikost paměti atd.). Výsledná cena je samozřejmě mnohem nižší než cena nové sestavy.

Které značky stojí za to?

Specializovaní prodejci obvykle nabízí pouze servery renomovaných značek, a to modely, které v době uvedení na trh patřily mezi střední až vyšší třídu. V současnosti jde především o servery DELL PowerEdge, HP ProLiant DL a ML, IBM eServer, Fujitsu Primergy a Supermicro Sun.

Nakupujte u českého prodejce

Ačkoliv jsou repasované servery ze zahraničí ještě o něco levnější, většina českých zákazníků preferuje nákup u tuzemských prodejců. Důvodem je jednodušší vyřizování reklamací a špičkový zákaznický servis včetně zprovoznění serverů přímo u zákazníka.

K nejdéle působícím e-shopům s repasovanými servery patří www.czech-server.cz, který provozuje specializovaná firma ATICOM.

One Reply to “Repasované servery? Jsou levné, výkonné a spolehlivé”

  1. Díky za info!

Napsat komentář