Proč nekupovat Repasované počítače a notebooky

Přišla vám na email „skvělá“ nabídka na koupi repasovaných počítačů nebo notebooků? NEKUPUJTE JE! Vysvětlíme vám proč.
Repasované počítače jsou dovezeny z Ameriky, nebo z jiných zemí. Samozřejmě to není nic špatného, až na fakt že se jedná o notebooky co někdo před vámi vyhodil a dostal za to pár dolarů. Dovozci poté přivezou notebook do Čech a prodají za celkem slušnou cenu, která uživatele ihned zaujme.

Ve skutečnosti se ale jedná o nejhorší druhy notebooků a počítačů. Abych to řekl tak nějak lajcky: „Notebook je na dva roky.“ Po této době se začne sekat a jednoduše odcházet. U počítače je tomu jinak. Jeho výkon klesne v podstatě až za 5 let. Do této doby bude pořad stejně výkonný.

Nenechme se ale nalákat tím že nehrajeme hry, a notebook nebo počítač bude sloužit jen pro osobní a kancelářské účely. Uděláme si jednoduchý příklad ze vzoru který mi přišel jako nabídka na email. Nebudu uvádět zdroj.

Dell Latitude 6400

 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2,53Ghz
 • Operační paměť: 4Gb DDR II
 • Displej a rozlišení: 14″ 1280×800

Toto jsou základní údaje.. o grafickém čipu snad ani psát nebudeme.. rozebereme si tedy jednotlivé části:
Procesor použitý v tomto modelu je více než tragický. Jeho stáří je několik let. Navíc disponuje jen jedním jádrem a v dnešní době jsou i na internet doporučena minimálně 2 jádra.

Operační paměť činí 4 Gb. Bohužel se jedná o několik let starý standard DDR II. Jejich výkonnost je tedy minimální.
Rozlišení displeje podléhá 20. Století. Z rozlišení 1280 na 800 se vám udělá přinejmenším zle.

V notebooku je navíc Windows 7, a to v této kombinaci není ani trochu dobré.. na slabý model se má dát slabý systém. Nikoliv silný. Pevný disk má také pouze 160Gb, a to, je doopravdy málo. Na dnešní dobu je to opravdu pakatel.

Pokud si říkáte že tu jen tak plácám, a vy potřebujete počítač jen na internet a pár dokumentů, věřte že vám jen systém bude nabíhat 10 minut a internet bude pomalý jako šnek na želvě.

A cena tohoto modelu? 5 590 korun. Nový dobrý notebook se dá sehnat už za 10 tisíc. Proto sázejte na novotu než repass.

6 komentářů: „Proč nekupovat Repasované počítače a notebooky

 • 3.12.2013 (19:18)
  Permalink

  Nemůžu nereagovat na některé hlouposti z článku:

  1) „Core 2 Duo“ je samozřejmě dvoujádrový procesor – slovo „Duo“ není v názvu pro nic za nic. Bohužel bez konkrétního modelového označení těžko soudit, ale pokud bychom vzali například P8700, tak ten se může vcelku slušně měřit s Celerony i Pentii ozazovanými do nových noteboků za deset tisíc. Výraz „více než tragický“ tak není absolutně na místě.

  2) Tvrdit, že výkonnost DDR2 pamětí je oproti DDR3 minimální, to je opravdu hloupost. Bez znalosti modelu použitého chipsetu, procesoru ale především frekvence pamětí, časování pamětí a konkrétního osazení je opět obtížné dělat závěry. Zcela jistě je však reálný nárůst výkonu celého systému u DDR3 v jednotkách procent. Je potřeba si uvědomit, že DDR3 je rychlejší papírově o padesát procent, reálně maximálně tak o třicet. Ale pokud procesor je lowend, chipset taktéž a disk má 5400 otáček – tak samotné DDR3 není kdovíjaká výhoda oproti DDR2.

  3) Jde-li o použité rozlišení, tak naprosto nechápu, o co vám jde? U vámi doporučovaných notebooků se používá rozlišení 1366×768. Takže zmíněný repasovaný notebook má o 6,6 pixelů na palec více, než 15,6“ modely. Ve srovnání s 14“ bude sice naopak 4,8 pixelů na palec ztrácet, ale ty se zas neprodávají za deset tisíc…

  4) O „silném operačním systému“ slyším v životě poprvé, asi jste měl na mysli „systém náročnější na systémové prostředky“. Ale který byste doporučoval? Podpora Windows XP Microsoftem končí v dubnu 2014 a Windows Vista rozhodně chytrou náhradou za sedmičky nebudou. Zbývají Windows 8, které ale v repasovaném počítači čekat nelze – takže Windows 7 jsou dobrá volba. Škoda, že jste nenapsal, zda jde o 64bitové či 32bitové a Home Premium nebo Pro. To je totiž často výhoda repasovaných počítačů, že můžete lacino přijít k Pro verzím Windows.

  5) 160 GB disk je na běžnou práci naprosto dostačující. Kapacita je věc budoucího použití a to musí každý zvážit dle svých potřeb.

  Některé vaše argumenty (vztaženo k tématu) jsou prostě zvláštní…

  Reagovat
  • 4.9.2015 (09:43)
   Permalink

   Plně s vámi souhlasím to co píše ten pán výše je holý nesmysl. Windows 7 64b jsou tou nejlepší volbou 4 gb RAM plně dostačující a procesor da na prdel i novějším kouskům.

   Reagovat
 • 14.7.2013 (16:37)
  Permalink

  Nový dobrý notebook za 10000,– Už chápu, proč se doména jmenuje neajtak 😛

  Reagovat
  • 15.7.2013 (13:08)
   Permalink

   Jak to myslíš příteli? Za 10 000 se dá pořídit již docela kvalitní kancelářský notebook. Nebo sestavit herní desktop pro low detaily. Nechápu jak to myslíš 😀

   Reagovat
 • 19.6.2013 (17:41)
  Permalink

  Samozřejmě, že na koupi „repasovaných“ pc mám stejný názor jako ty. Protože když už bych kupoval nějaký počítač, či notebook, tak už bych koupil jedině nový. Každopádně pro někoho, kdo nemá peníze to nemusí být až tak špatná kombinace. Když vezmu v příklad studenta střední školy, či žáka ZŠ, tak by mu na běžnou práci takovýhle počítač měl stačit. Problém je v tom, že od takového počítače nemůže očekávat službu delší než 2 roky. Potom už ho může rovnou jít vyhodit. Jelikož ta cena odpovídá cenám dnešních netbooků, kde máš menší rozlišení, pamět, procesor, harddisk a ostatní, tak by tohle byla možná lepší volba. Teda pokud jde o rychlost. Rozdíl je pouze v tom, že ten netbook by pravděpodobně vydržel déle. Teda pokud se k němu budeš chovat jako člověk. I jako student IT jsem přežil 2 roky na SŠ na netbooku s 1GB DDR2, 1,6GHz procesorem, rozlišením 1024×600 a hardiskem 120GB. A dokonce i s Windows 7 Ultimate. Dokud jsem nespustil FullHD nebo HDready video, tak vše fungovalo. 😀 Ale jinak samozřejmě pěkný článek. Máš tam jeden překlep: abych to řekl „lakcky“.

  Reagovat
  • 19.6.2013 (19:50)
   Permalink

   No právě. Jenomže většina to neví, a koupí si zařízení, které v naší řeči řeči, v podstatě ani nerozběhne NetBeans IDE..

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *