Nastavení paměti RAM u Javy

Aplikace pracující na rozhraní DirectX jsou rychlé, ale nespolehlivé. Java aplikace jsou vysoce spolehlivé, avšak pomalé. Pro rychlý provoz potřebujete za prvé silný procesor, a za druhé velkou operační paměť RAM. Právě na uvolnění větší operační paměti se dnes podíváme..

Jako první budeme muset najít nastavení samotné Javy. Upozorňuji, že architektura, tedy x64 nebo x86 zde nehraje vůbec žádnou roli, a pro obě dvě tedy bude princip stejný. Po zvýšení paměti RAM u Javy by se již, například v Minecraftu nemělo dostat nemilému pohledu: „Out of Memory“.. atp.

Jste-li vlastníkem operačního systému Windows 8, otevřte si nabídku Start, a na klávesnici namačkejte Java. Vpravo poté klikneme na nastavení a poté již na Javu.

Zobrazí se nám nové okno, tedy samotná konfigurace Javy. Z horní nabídky menu vybereme Java, a poté View. Dostaneme se do nového okna, kde budeme moci nastavit, kolik megabajtů chceme uvolnit pro Javu.

V konfiguraci by měl být pouze jeden jediný řádek. Je-li řádků více, bude ještě před konfigurací třeba Javu odinstalovat a poté znovu nainstalovat. Tomuto procesu se říká reinstalace.

Předpokládejme, že máme aktuální verzi Javy, a máme jeden řádek s několika sloupci. Ve druhé sloupci odzadu je titulek Runtime Parameters. Zde se udávají spouštěcí parametry Javy, tedy to, co se snažíme změnit.

Ve výchozím nastavení by měl být sloupec prázdný, pokud ne, nevadí, pouze přepíšeme jeho hodnotu. Vymažeme hodnotu sloupce a vepíšeme svou vlastní. Ta bude znít Xmx;;;M. Namísto „;;;“ doplníme počet megabajtů, který chceme uvolnit pro spouštění Javy.

Doporučuji zadat poloviční hodnotu megabajtů operační paměti. Pokud máme 4 gigabajty, vepíšeme 2048, pokud 8 gigabajtů, jako já, můžeme vepsat klidně i 4096. Jeden gigabajt má 1024 megabajtů, takže nyní si hravě vypočítáte poloviční hodnotu RAM.

Pokud vedle vpravo není zaškrtnuto Enabled, zaškrtneme jej, a pak již vše aplikujeme a potvrdíme.

 

10 komentářů: „Nastavení paměti RAM u Javy

 • 26.4.2015 (21:02)
  Permalink

  Dobrý den,

  Mám windows 8 a do javy jsem si napsal Xmx2048M…
  No to by bylo ale když zapnu Minecraft a upravím tam místo 1G na 2048M a dam play tak to jakoby se chce zapnout ale nezapne…Zobrazí se zase ta ůvodní obrazovka s novinkama…
  Pokud bude mozno pomozte..

  Předem děkuji.

  Reagovat
  • 27.5.2015 (19:37)
   Permalink

   Zdravím,
   Co dalšího se zobrazí? Lze se přihlásit? Popř. máte originální či neoriginální Minecraft? Jakou verzi Javy a jakou verzi apliakce Minecraft používáte?
   Děkuji za odpověď,
   FiFa

   Reagovat
 • 26.4.2014 (00:07)
  Permalink

  Díky za radu tento web se mi začíná líbit sice sem to vůbec nepotřeboval ale použil sem to a myslím si že lidi co vlastní celkem dobré sestavy s javou nebudou mít problém samozdřejmně že pro pc které původně nebyli sestaveny ke hraní to umožní třeba v Mc rychlejší načítání a vykrslování , u nabušených sestav určených ke hrám zásadně nedoporučuji omezuje při hraní více náročných her v jednu chvíli může způsobit pády záseky nestabylitu 🙂

  Reagovat
 • 1.1.2014 (13:36)
  Permalink

  Platí to i pro 32-bitové systémy? Nastavil jsem to podle tohohle¨, ale když v Minecraft Launchru napíšu 2048 MB tak mi to napíše could not creat java virtual machine a když tam napíšu zpátky 1024 MB tak už to jde a v FTB launchru mi to píše že Můj systém používá 32-bitovou Javu (mám 32-bit systém). Tento limit pro Minecraft je 1 GB. Tak já nevím :/

  Reagovat
  • 1.1.2014 (20:45)
   Permalink

   Zdravím,
   Pokud má aplikace limit, pak má limit. S tím bohužel nic neuděláte.
   Díky,
   Fi Fa

   Reagovat
  • 26.4.2014 (00:14)
   Permalink

   tvůj problém je spíš to že na hraní FTB potřebuješ 64 bitovou javu
   estli tvůj sistém nepodporuje 64 bit tak si FTB nezahraješ (Mc limit nemá určuje to java ale v javje nesmíš přejít tvoje RAM chod pc to nijak neovlivní ale hry ti nepojedou )(může zavinit pád sistému )

   Reagovat
   • 26.4.2014 (12:55)
    Permalink

    Zdravím,
    Kdysi jsem měl se 64 bitovou Javou u MC taky problém. Měl jsem 64 bitový systém, a také 64 bitovou Javu.. Ale světe div se, pořád mi ukazoval že mám 32-bit. To samé mi dělá i v MacBooku..
    Fi Fa

  • 1.12.2014 (22:59)
   Permalink

   32 bitovím sistémem (nebo javou ) ti to moc nepomůže 32bit java může i tak to nastavená využívat je 2 a půl GB , možná ani nemáš víc než 1 GB ram a pro to ti to píše could not creat java virtual machine a ten zbytek stáhni si program speccy a podívej se co máš za komponenty a podle toho nastav všechny svoje činosti

   Reagovat
 • Pingback:Jak vyčistit notebook / pc a zvýšit výkon | NeAjťák.cz - Váš IT pomocník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *