Komprimace souborů .zip a .rar

Jistě jste někdy odesílali fotografie, videa nebo další soubory pomocí emailu. Pokud ano, máme pro vás návod jak si pro příště práci ulehčit, a pokud ne, nevadí. Alespoň se naučíte něčemu novému, co se vám ve vaší praxi na počítači nikdy neztratí.

Komprese souborů do složek .rar a .zip je dobrá především pokud se snažíte nahrát nějaký velký obsah souborů na internet. Například na Ulož.to, na kterém se stahují tisíce souborů denně. Takový velký obsah přece nebudeme nahrávat několikrát, ale dáme ho do jedné komprimované složky.

Rozdíl mezi komprimovanou složkou a složkou je ze zásady ten, že komprimovanou složku [dále jen KS] můžeme nahrát celou, kamkoliv. Zatímco složku nahrát nemůžeme. Můžeme ji pouze otevřít a z ní nahrát jednotlivé soubory za sebou. KS má tedy jistě značnou výhodu, ale samozřejmě i nevýhodu.

Nevýhoda vzniká v okamžiku, kdy chceme otevřít jeden soubor ze složky. Musíme ho nejdříve dekomprimovat, a pokud je velký, může to nějakou chvíli trvat. Dnes si v tomto návodu ukážeme, jak vytvářet takového KS v programu WinRAR.

Také si ukážeme, jak vytvořit samorozbalovací archiv .sfx, který otevřete jako klasický program [.exe] a on automaticky rozbalí všechny soubory za vás, do místa, které si určíte.

WinRAR

Jelikož je WinRAR pod licencí shareware je nutné si jej po nějaké době koupit. Pokud tak neučiníte, program bude stále fungovat, ale s jistými omezeními a bude vám připomínat při každém zapnutí jeho požadavek na koupi. Toho se ale nemusíte bát, nic se nestane. Požadavek stačí zamítnout křížkem a omezení nás nijak netrápí, pro naši práci nám stačí základní věci.

Z internetu si tedy stáhneme program WinRAR. Rozbalíme ho a nainstalujeme. Kdekoliv na ploše chceme přesunout soubory, například fotky, do komprimované složky, označíme si je jednu po druhé – toho docílíme držením klávesy Ctrl nalevo a klikáním myší na jednotlivé soubory – a klikneme pravým tlačítkem myši.

Zobrazí se nám nabídka, co chceme se soubory provést, my dáme WinRAR –> Přidat do archivu. Nacházíme se v nabídce, ve které můžeme volit parametry komprimované složky. Nejdříve si rozmyslíme zda-li chceme formát .zip nebo .rar. Poté na nás čeká vybrat si metodu komprese. My zvolíme tu nejlepší. Bude sice o něco delší, za to kvalitnější.

Jméno archivu změníme podle toho, jak chceme aby se naše KS jmenovala. Můžeme ji nazvat prakticky jakkoliv. V možnostech archivace máte možnost vytvořit samorozbalovací SFX archiv. O tom jsme si již povídali, a pokud chcete aby jste si jen otevřeli požadovanou složku a ona automaticky rozbalila všechny soubory, stačí zaškrtnout toto políčko.

Nyní již stačí pouze kliknout na OK, a WinRAR provede vše za nás

Nyní si probereme dekomprimaci této složky. Jednoduše ji otevřeme a přetáhneme všechny soubory na plochu, nebo kamkoliv chceme. Také stačí kliknout na Extrahovat do, a vybrat požadovaný cíl, kam se soubory extrahují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *