Jak zapnout více jader

Možná jste si koupili nový počítač, nebo notebook, který má více jádrový procesor. Takový procesor lze nazvat například „Multi-Core“. Tedy více-jádrový. Abychom to lépe vysvětlili, takový procesor má znatelně vyšší výkon a zvládne provádět více operací najednou. Pokud ale chceme tento výkon plně využít, je nutné toto další jádro, popř. jádra zapnout automaticky přes Microsoft Config. K tomu se dostaneme velice jednoduše, stačí si otevřít nabídku start a do ní vepsat „msconfig“. Samozřejmě, bez uvozovek.

Systém by nám měl nabídnout jen jednu možnost. V ikonce má jakýsi monitor, ve kterém je modrá fajfka. Nelze se tedy splést. Tento program, nebo spíše konfigurační aplikaci si otevřeme, a zobrazí se nám možnosti spuštění systému Windows. O spouštění si povíme až jindy, dnes máme jiný úkol. V horním menu si otevřeme druhou záložku, tedy záložku s názvem Spuštění počítače. Pokud máte na svém pevném disku více než jeden Operační systém (většina lidí nemá), vybereme ten, který chceme konfigurovat, a klikneme na tlačítko Upřesnit možnosti.

Zobrazí se nové okno, ve kterém máme již přímo prvky, u kterých lze upravit hodnotu. Být Vámi, tedy uživatelem, asi bych si s tím moc nehrál. Stačí chybička a počítač už nezapnu. My se ale držíme ověřeného návodu, který pomohl nejednomu NeAjťákovi k větší rychlosti. Zaškrtneme pvní  položku, Počet procesorů. Odemknula se nám nabídka s volbou, kolik jader procesoru chceme zapnout. Nyní se tedy ukáže, zda-li máte opravdu více jádrový procesor. Vybereme počet jader, který chceme a máme hotovo. Nyní již stačí potvrdit vše, co nám systém předloží a restartovat systém.

První zapnutí po konfiguraci bude spíše pomalejší, jelikož se musí systém pořádně nakonfigurovat..

14 komentářů: „Jak zapnout více jader

 • 5.7.2017 (14:37)
  Permalink

  Važně demence toto za 1 jestli umíte číst jsou to procesory logické za 2 druhé to nastavení neplatí proti co mají intel turbo boost a fungujeto pro zrychlení vlaken tak te pic s hovnama

  Reagovat
 • 4.9.2016 (19:20)
  Permalink

  Jel jsem přesně podle návodu a bez potíží jsem zapnul ostatní jádra. Myslím, že v případě některých účastníků to asi není možné, jejich přístroje takovou možnost nejspíš nemají. Bez problémů jsem stejný postup použil i u vícero OS. BTW mockrát děkuju!

  Reagovat
 • 27.8.2016 (11:57)
  Permalink

  Dobrý den.
  nedávno jsem si koupil notebook, který měl (Asi) 4jádra ( procesor) najednou mi jel něak pomalu.. tak jsem si řekl zkusim přehodit na 3 jádra a pak zase na 4 .. jenomže.. jsem tam teda dal ty 3 jádra a zeptalo se mě to jestli to chci restartovat nyní nebo později. Pod těmito tlačítky bylo také možnost zaškrtnout: neptat se znovu. tu jsem zaškrtl.. (asi jsem udělal chybu) pak jsem to chctěl přehodit na ty 4 jenomže se mi 4 jádra nenabídly… napadlo mě, že zkusím dát jen 1 jádro… že to pomůže.. avšak do teď mám jen 1 jádro.. pomalé jak **** a nevím, co s tím.. pomohl by mi někdo?

  Reagovat
  • 18.12.2016 (19:05)
   Permalink

   Mám stejný problém už jste na to přišel?

   Reagovat
 • 6.8.2016 (17:17)
  Permalink

  Článek mystifikuje. Více jader v tomto nastavení zapnout ve skutečnosti nelze, slouží to pouze při potřebě snížení počtu využívaných jader, pokud tuto možnost nezaškrtnete, windows užívá z procesoru vždy maximum (pouze při startu je krátkodobě aktivní jen jedno jádro, další se však během chvilky aktivují a tento stav aplikací výše uvedeného návodu nelze změnit).

  http://www.howtogeek.com/173648/10-windows-tweaking-myths-debunked/

  Reagovat
 • 5.5.2016 (17:30)
  Permalink

  nedavno jsem si instaloval co my nabízeli tedy 10 jinak mam 7 a mam 4jadrovy pocitac a ukazuje mi v konfiguraci jen 1 jadro kde kde je problem.děkuji j.jirka

  Reagovat
  • 5.5.2016 (17:34)
   Permalink

   ano mam herni komp a od te doby jse mi sekaji filmya jde nastavit vice jader

   Reagovat
   • 5.5.2016 (17:35)
    Permalink

    sorry nejde nastavit vice jader

 • Pingback:Jak vyčistit notebook / pc a zvýšit výkon | NeAjťák.cz - Váš IT pomocník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *