iOS 7

Apple představil na americkém WWDC 2013 několik novinek. Jedná se jak o hardware tak i software. Nejočekávanější aktualizací byl asi nový iOS 7 nebo OS X 10.9. Oba tyto softwary vnesly do jablečného světa něco naprosto nového, inovativního.

wwdc 2013 apple
WWDC 2013

iOS 7 přinesl úplně nové uživatelské rozhraní. Samozřejmě, funguje pořád stejně, jen o trochu lépe. iOS 7 se dočkal snad největší aktualizace za celou svou existenci. Systém pracuje jako vyměněný. Slovy snad ani nejde popsat co vše je v něm nového a úžasného.

Apple tak na svých webových stránkách uvedl novou stránku iOS 7, na které můžete pomocí několika videí sledovat, jak vlastně nový operační systém pracuje a funguje. Stačí si vybrat obrázek a kliknout na nápis pod ním. Apple se o zbytek postará sám.

Novinky

iOS 7 působí velice pěkně. Jak po grafické tak funkční stránce. Jedinou věcí k vytknutí je až přehnaná uhlazenost systému. Konkrétní řeč je o designu ikon, které připomínají společně s ostrými barvami spíše dětský mobilní telefon nebo velice barevnou aplikaci. Jen si představte, bude iOS 7 s těmito barvami nosit v kapse obchodní ředitel, nebo manažer pracující ve velkém hotelu? Můj názor je NE.

Novou funkcí je také iTunes Radio, které opět streamuje muziku. Poté technologie použitá u Maců, Air Drop. Skoro nikdo snad nepoužíval vyhledávač Spotlight, který tedy zmizel. Lze ho ale vyvolat pokud potáhnete prstem od prostředku obrazovky směrem k dolnímu okraji.

Notifikační centrum lze vyvolat i na zamčené obrazovce a to tahem prstu od shora obrazovky až k dolnímu okraji. Filtrovat v něm lze také jen upozornění z jednotlivých dnů, například jen ze dneška nebo jen určitá upozornění.

Apple také předělal systémové aplikace. Například fotoaparát, zprávy, kontakty, atp. Samozřejmě nejen po té designové stránce. Změny přicházejí také ze strany funkcí. Stejně tak bude možné používat některá nová chytrá gesta, která naleznou uplatnění v prohlížeči Safari, který je mimo jiné také předělaný, ale i v samotném operačním systému.

Hlasová asistenka Siri je nyní v češtině. Po dlouhé době jsme se konečně dočkali. Siri mluví česky. Další inovací je chytré seřazování fotografií do seznamů podle polohy vyfocení. Prozradíme, že řazení spolupracuje s polohovými službami.

Novinkami jsou také grafické filtry a efekty přímo při fotografování. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Po redesignu je druhou největší novinkou Centrum rychlého nastavení. V něm lze zapnout, vypnout wifi nebo 3g, letadlový režim, atp. Vyvolání centra jednoduše potažením prstu od zdola k hornímu okraji.

Multitasking je nyní s živými náhledy. Po rozbalení přehledu multitaskingu se zobrazí ikona aplikace a nad ní živý náhled. Apple se nechal inspirovat Androidem od Googlu a aplikace lze ukončovat swipe gestem.

Možná jste slyšeli, že se Siri česky nenaučí. Ano, je sice pravdou že o tom nepadlo ani slovo, avšak před dobou se na oficiálních stránkách Apple.com ve FAQ Siri objevil seznam podporovaných jazyků Siri. Mezi nimi byla i naše země. V okamžiku kdy se to dověděla média Apple aktualizoval stránku a náš jazyk zmizel. Lze tedy předpokládat že měl Apple seznam připravený pro zveřejnění, avšak informace unikla o chlup dříve.

V osmi obrázcích níže se Vám pokusíme osvětlit v čem je nový iOS 7 tak úžasný. Pokud si pamatujete iOS 6, na první pohled zjistíte, že iOS 7, je něco naprosto nového.

1 komentář: „iOS 7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *