Instalace operačního systému

Dnes se podíváme na instalaci operačního systému, pokud nemáme předinstalovaný systém na svém počítači. Ukážeme si jak velice snadno, ačkoliv se to může zdát jakkoliv složité, nainstalovat Windows, Linux, nebo jiný operační systém.

Nejprve se musíme dostat do BiOSu [Basic Input-Output System]. BiOS je v podstatě základní firmware osobního počítače. Lze v něm nastavit základní operace při vstupu či výstupu jednotlivých médií, nastavit heslo pro vstup do BiOS, nebo heslo pevného disku, nastavit funkci či „nefunkci“ Wifi, integrovaného mikrofonu a kamery, atp.

Do BiOSu se dostaneme mačkáním klávesy F2, kterou najdeme na horním části klávesnice vlevo. U různých modelů mohou být různé klávesy pro vstup do BiOS. U Aceru máme 100% jistotu že jde o klávesu F2. Do Asusu bychom se zase měli dostat pomocí klávesy Del. Důležité je, že klávesu musíme stisknout ihned po spuštění počítače, tedy v době, kdy ještě nenaběhl operační systém. Většinou to bývá malá chvíle kdy se zobrazí pouze logo firmy která vyrábí notebook.

Pokud jsme se tedy do BiOSu dostali, ovládáme ho klávesami. Mezi jednotlivými záložkami posouváme pomocí šipek doleva a doprava. Pokud chceme najít jistou volbu, nastavení chcete-li, posouváme mezi nimi klávesami nahoru a dolu. Pokud chceme změnit nastavení nebo volbu, najedeme si na nastavení a stiskneme Enter.

V našem případě, kterým je instalace nového operačního systému najedeme do záložky BOOT. Zde máme seznam bootování, respektive načítání operačního systému z jednotlivých médií. Lajcky to v praxi popíšeme tak, že máme seznam, na němž je na prvním místě HDD. BiOS tedy načítá operační systém z pevného disku počítače. Pokud tam žádný nenalezne, načte ho z dalších médií podle pořadí v seznamu.

My na pevném disku žádný systém nemáme a než abychom předešli komplikacím, nastavíme na první místo CD-ROM. Pokud máte jiný název, který je podobný, konejte stejně. Mechaniky mohou mít různé názvy. U mě je to Matshita. Jak nastavit pořadí by měl BiOS ukázat sám v pravém polovině otevřené záložky. U našeho firmwaru se jedná o klávesy:

 • F5 – posunutí o jednu nahoru
 • F6 – posunutí o jednu dolů

Dejme tomu že máme tento krok za sebou. Na prvním místě máme naší mechaniku CD-ROM. Vložíme DVD a restartujeme systém.. Po restartu by nám měl BiOS nabídnout volbu „press any key to boot CD or DVD“. Stiskneme libovolnou klávesu a dostaneme v dalším menu enternetem vybereme Enter Setup. Tím se dostaneme do samotné instalace Windows, kterou již pochopí snad každý, jelikož nás systém sám navede.

Potíže s instalací systému – Čtěte! Důležité!

Pokud Vám při instalaci systém řekne, že nemůže nainstalovat systém jelikož instaluje pouze na jednotky formátované v NTFS, neztrácejte hlavu. Vše se dá jednoduše napravit smazáním celého disku. Jak na to si přečtěte v článku Jak smazat pevný disk –> NTFS. Tato potíž nastává většinou pokud je na pevném disku již operační systém nainstalovaný..

5 komentářů: „Instalace operačního systému

 • 15.7.2013 (13:43)
  Permalink

  Myslím , že toto je cekem na nic návod když jej máš všude na netu a zvládne to každy člověk který tomu ,,lajtně“ rozumí. Kdyby jsi sepsal návod na backtracky linux hacknutí wifiny,byl by jsi užitečnější.

  Reagovat
  • 15.7.2013 (17:23)
   Permalink

   Na internetu je spoustu návodů.. Jenomže jsem nikde nenašel návod, ve kterým by byla úplně všechna rizika, která jsem hledal, atp.. Znáš to 🙂
   Proto jsem sebral vlastní zkušenosti, a znalosti jiných webových stránek a sepsal návod, podle kterého to zvládne snad každý lajk. Navíc je poměrně dobře napsaný..

   Reagovat
 • Pingback:Jak naformátovat pevný disk --> NTFS | NeAjťák.cz - Váš IT pomocník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *