Apple Special Event – September 2013

Apple představil nový iPhone 5S a jeho levnější plastovou kopii iPhone 5C, určený především pro Asijský trh. Zjistili jsme, že levnější verze 5C je oproti verzi 5 levnější o pár korun a verze 5S opět dražší.

Pro začátek si dáme malinkou tabulku, která nám ukáže cenu iPhone 5, 5S a 5C:

iPhone 5 (16GB) 16 000,-
iPhone 5S (16GB) 18 000,-
iPhone 5C (16GB) 15 000,-

Jak můžeme vidět, ceny jsou velice lákavé. Hlavně pokud si vzpomeneme na iPhone 4S, který ve své době stál cirka 13 000,-. Samozřejmě i tato cena byla trochu neuvážená a přehnaná. Ovšem cena iPhone 5S anebo dokonce 5C je snad dokonce nemyslitelná.

Jednou z očekávaných novinek je procesor A7 běžící na 64-bitové architektuře ARMv8. Je velice zajímavé že kompatibilní budou všechny aplikace, které jsou zvyklé běžet na 32-bitové architektuře ARMv7.. Co se jader týče, nikdo zatím přesně neví, kolik jich je, nebo jaká je jejich frekvence. Lze také předpokládat že bude nové grafické jádro. Informace doplníme ihned po jejich zveřejnění.

iPhone-5S

Co se týče koprocesoru M7, ten zajišťuje úsporu baterie. Abychom si to převedli do praxe, máme jeden procesor, který má celkem 5 jader. V případě iPhone spíše 3 jádra. Rozdělíme si je na 2 jádra a 1 jádro. Dvě jádra mají na práci naprosto vše. Ono jedno zbylé jádro je úsporné.

V případě iPhone 5S je toto jádro, koprocesor používán na vše, kromě náročných úkonů. Namísto aby mapy, kalkulačku, gyroskop nebo jinou jednoduchou operaci zapínala dvě jádra, která by vybíjela baterii, zapne tyto základní věci koprocesor Motion 7 (M7).

Výraznou změnu také přinesl nový iOS 7. Například ve video recenzích je i přes naše značné pochyby velice dobrým systémem, a design vskutku není přehnaný. Pokud se zajímáte o cenu iPhonu 5S v Americe, iPhone 5S 16GB lze pořídit za $199, tedy přibližně 4 000 korun českých. 64GB verzi poté můžeme zakoupit za pouhých 8 000,-. iPhone 5C zase můžeme v Americe koupit za 2 000,-.

Samozřejmě, jedná se o modely které jsou blokované a jsou funkční pouze na operátorech jako AT&T, Sprint, atp., s kterými Apple podepsal smlouvu. Jaký je ale problém koupit iPhone za 8 000 a ručně si ho odemknout? Nejspíš žádný..

3 Replies to “Apple Special Event – September 2013”

 1. Pokud vím, tak ty ceny jsou s uvázáním na dva roky, nebo se pletu?

  1. Zdravím,
   Mělo by to být na dva roky, stejně jako u Nás.
   Díky,
   Fi Fa

Napsat komentář