Hibernace v Ubuntu – Aktualizováno, vyřešeno!

Jednou z věcí, kde se v Ubuntu, Linuxovém vydání, zaznamenal problém je fakt, že samotný Ubuntu jako operační systém v sobě nemá „tlačítko“ režim hibernace. Na první pohled to tak doopravdy vypadá.

Jak ale přimět Ubuntu, aby pochopil co se po něm chce? Čili aplikování režimu hibernace? Máme jednoduché řešení. Podobně jako mají Windowsy „cmd.exe“ – příkazový řádek, má Ubuntu Terminál. Do něho můžeme zadávat příkazy, které má vnitřní systém vykonat.

I režim hibernace se pomocí něho dá aktivovat, budeme ho však muset aktivovat pokaždé, když do něho chceme přejít, a top pomocí jednoduchého kódu.

Nejdříve si ale zjistíme, zda-li naše verze Ubuntu vůbec podporuje režim hibernace. Do terminálu zadáme kód:

pm-is-supported –hibernate && echo ano || ne

Pokud nám terminál odpoví slovem Ano, znamená to, že náš Ubuntu opravdu podporuje režim hibernace. V případě že odpoví ne, je chyba v samotném Ubuntu. Doporučujeme jeho reinstalaci, tedy instalaci znovu.

Pokud nám tedy terminál odeslal odpověď Ano, můžeme zadat následující kód, který potvrdíme entrem. Systém se poté automatiky převede do režimu hibernace.

sudo pm-hibernate

Poté co systém obnovíme z režimu hibernace, vše by mělo zůstat jako když jsme systém opustili. Abychom ale nemuseli skript zadávat pokaždé co budeme chtít vstoupit do režimu hibernace, připravíme si pár jednoduchých odstavců, které vložíme do textového editoru v Linuxu, geditu:

[Enable Hibernate]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.upower.hibernate
ResultActive=yes

Těchto pár řádku si nyní stačí uložit jako hibernate.pkla a přesunout do složky /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d

Stáhněte si hotový soubor hibernate.pkla – není nutné nic psát, pouze ho uložíte na správné místo

Ubuntu vám nedovolí cokoliv uložit do této složky, proto musíme zapnout oprávněnou složku pomocí terminálu. Jak to udělat se dozvíte v článku Jak upravit systémové soubory v Linuxu. Předpokládejme že vše máme hotové. Nyní již stačí restartovat Linux a vše by mělo fungovat. Pod možností uspat do paměti bude také uspat na disk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *